زیره کفش TPU/PU

زیره کفش TPU/PU

زیره کفش TPU/PU

زیره کفش TPU/PU زیره های دو لایه ای هستند که در آنها یک لایه پلی یورتانی بر روی زیر لایه اصلی ترموپلاستیک یورتانی تزریق شده و تشکیل یک زیره دو لایه را میدهد. خواص زیره کفش TPU/PU ترکیبی از خواص هر کدام از زیره های ترموپلاستیک یورتانی و پلی یورتانی می باشد. این نوع از زیره ها معمولاً در تولید زیره های با ترکیب رنگهای متنوع از جمله رنگ شفاف به کار می روند. زیره های ترکیبی ترموپلاستیک یورتانی/پلی یورتانی در مقایسه با زیره های ترموپلاستیک یورتانی و پلی-یورتانی، استحکام و انعطاف پذیری بالایی داشته و در برابر سایش و سرخوردگی مقاومت بالایی دارند. حضور لایه ترموپلاستیک یورتانی در این زیره ها، قابلیت کاربری زیره کفش TPU/PU در دماهای پایین  را افزایش می دهد.

زیره کفش TPU

زیره کفش TPU که اصطلاحاً ترموپلاستیک یورتانی نامیده می شوند. زیره کفش TPU به عنوان رایجترین نوع زیره در صنعت کفش شناخته می شوند. مواد پایه سازنده ی این زیره ها، پلی یورتان های ترموپلاستیک می باشند. ساختار زنجیر پلیمری این مواد به صورت کوپلیمرهای تصادفی می باشد که از دو بخش سخت (ایزوسیانات) و نرم (پلی ال) تشکیل می یابند. این مواد فرم پیشرفته ی مواد پی یو هستند که دارای استحکام و انعطاف پذیری مناسب و مقاومت بالا در برابر سایش، ترک خوردگی و پارگی هستند، که این خواص در دماهای پایین ( تا oC 20-) نیز به خوبی حفظ می شوند.

علاوه بر اینها، زیره های تی پی یو سبک بوده و دارای مقاومت بسیار خوب در برابر روغن ها و مواد شیمیایی هستند. از دیگر ویژگیهای مهم این زیره ها، مقاومت عالی آنها در برابر لغزش بر روی سطوح ناهموار و لغزنده است. از آنجاییکه نقاط اتکا زنجیرهای پلیمری در تی پی یو به صورت نقاط اتکا فیزیکی می باشند (گره خوردگی)، این مواد قابلیت بازفرآوری و بازیافت دارند و بنابراین، آلودگی زیست محیطی کمتری ایجاد می کنند.

زیره کفش pu

زیره های کفش پلی اورتانی، که اصطلاحاً زیره کفش pu نامیده می شوند، علاوه بر وزن پایین آن ها، از بافت نرم و منعطفی برخوردا هستند که این ویژگی ها باعث راحتی پا در داخل کفش میشوند.

اساس فرمولاسیون زیره کفش pu بر پایه واکنش پیش پلیمر های ایزوسیاناتی (isocyanate) با یک سیستم پی ال (polyol) استوار می باشد. در این مواد سفتی و استحکام توسط بخش های سخت ایزونسیاناتی تامین می شود، در حالیکه دانسیته ی پایین آن ها از تولید گاز های حاصل از واکنش ایزوسیانات با آب نشات می گیرد. به طور کلی این نوع زیره ها بر پایه ی دو نوع پلی ال، استری و یا اتری، تولید می شوند.

زیره کفش pu بر پایه پلی ال های استری، زیره هایی با وزن کم و مقاومت سایشی بالا می باشند. علاوه بر موارد ذکر شده، زیره های پلی اورتانی بر پایه پلی استر دارای مقاومت بالا در برابر آب هستندکه باعث جلوگیری از سرخوردگی در برابر آب می شود. زیره های پلی یورتانی بر پایه پلی ال عای اتری، دارای خواص مقاومت شیمیایی و حرارتی بهتر بوده و مقداری گران قیمت هستند. همچنین در تولید زیره های کفش ایمنی و کفش های راحتی، مورد استفاده قرار می گیرند. از ویژگی های مهم این نوع زیره ها می توان به سازگاری بالای آن ها با محیط زیست اشاره کرد.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
Share on print
Print
Share on email
Email
تماس با ما
در کمترین فرصت پاسخگوی تماس های شما هستیم
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محصولات اکیب می توانید کاتالوگ ما را دانلود کنید

کلیه حقوق این وب سایت نزد شرکت آرمان آذربایجان محفوظ است. | طراحی و پشتیبانی توسط سریرنوین